оз. Байкал

Найглибше в світі озеро Байкал (максимум - 1620 м) розташована в південній частині Східного Сибіру (в Бурятії і Іркутської області). Озеро оточують високі гірські хребти, покриті хвойними лісами. Вода в Байкалі маломінералізована, слаболужна, її прозорість досягає 40 м.
На Байкал варто їхати тим, хто жадає опинитися біля витоків первозданної природи, віддає перевагу активному або спокійний відпочинок, цікавиться етнографією.
Знайомство з Байкалом, а також водні тури, зазвичай починається з селища Листвянка, розташованого біля витоків Ангари.
Ольхон - найбільший з 27 островів озера, входить до складу Прибайкальского природного національного парку. Тут представлено все різноманіття ландшафтів байкальської природи: степ, піщані пляжі з дюнами, пагорбами і гаями модрин, густі ліси з ділянками реліктового ялинника, мармурові скелі.
До Байкалу можна дістатися, долетівши з Москви літаком до Іркутська, а далі на маршрутці або машині до Листвянки або іншого пункту на озері.
 

Район Байкалу відноситься до високосейсмічних. Озеро заповнює тектонічну западину в Байкальської системі Рифт.
 
ГОТЕЛІ
В Листвянка туристи можуть розташуватися в невеликих комфортабельних готелях 3 *. В інших місцях - це дерев'яні турбази, бази відпочинку, гостьові будинки, де зручності зазвичай передбачаються у дворі.
 
БЕЗПЕКА
Байкал - зовсім не нешкідливе озеро. Потрібно дотримуватися певних правил безпеки, перебуваючи на відпочинку. Так, раптово налетів сильний вітер сарма може нести серйозну загрозу при прогулянці на весловому човні.
Кліщі, які на Байкалі особливо активні з другої половини травня до середини червня, також можуть зіпсувати відпочинок. Щоб цього не сталося, потрібно уважно оглядати тіло і одяг на предмет їх наявності. А перед поїздкою завчасно (не менше ніж за 44 дні до дати виїзду) зробити профілактичні щеплення проти кліщового енцефаліту.
 
КЛІМАТ
Основна риса байкальської погоди - мінливість і контрастність. Озеро пом'якшує різко континентальний клімат Сибіру - тут прохолодне літо і більш м'яка зима. При цьому на Байкалі більше сонячних днів в році, ніж на деяких чорноморських курортах. Середня температура липня - +16 ° С. Температура води в мілководних затоках прогрівається влітку до +22 ° С, хоча на поверхні у відкритій частині становить + 9-12 ° С. З січня по травень озеро заковане в лід.
Байкал - одне з найбільш бурхливих озер на планеті, тут складна система вітрів. Штормові вітри зазвичай спостерігаються в кінці літа і восени. Вітрові хвилі можуть досягати 5 м. У червні часті тумани.
 

Теплі речі знадобляться і в літньому подорожі на Байкал - ввечері у води може бути прохолодно.
 
 
ПЛЯЖІ
На Байкалі переважно піщані пляжі, але є і галькові ділянки. Мілководді з теплою водою можна знайти на берегах протоки Мале море, в бухті Піщана.
 
ЕКСКУРСІЇ
Пропонуються екскурсії в Іркутськ, «Сходження на Пік любові», в Долину кам'яних звірів, печеру Мрія, на острів Огой до буддистської ступі, на мис Хрестовий; прогулянки «Сходження на Гору грішників», на мис Тихте, в бухту Зміїна, яка славиться своїми сірководневими джерелами; походи на Метеоритної озеро, в затоку Мандархан. Можна замовити вертолітний екскурсію.
В Листвянка знаходиться Музей озера Байкал. По дорозі з Листвянки в Іркутськ варто заїхати в музей під відкритим небом «Тальци». Навколобайкальська залізниця є унікальною пам'яткою інженерного зодчества.
 
Береги Малого моря і прилеглі до них території, включаючи острів Ольхон, займає Прібайкальскій природний національний парк. Організований туризм тут можливий за визначеними маршрутами, а відпочинок - на спеціально відведених і обладнаних для цього турбазах.
 
РОЗВАГИ
Турпоходи в Східні Саяни, на Байкальський хребет, дайвінг, риболовля (в основному в центральній і північній частинах Байкалу), рафтинг, полювання, прогулянки і тури на велосипедах, спелеологія, польоти на парапланах, кінні тури, більярд, волейбол.
Любителів етнографії зацікавить можливість познайомитися з бурятської культурою, побутом старообрядців, потрапити на зустріч з шаманом.
 

Круїзи по озеру - найкраща можливість зрозуміти велич Байкалу. Вони бувають від нескладних на вітрильних яхтах до багатоденних на комфортабельних судах з нічними пересуваннями. Найбільш вдалий час для цього в липні - на початку серпня, коли озеро спокійне.