Тибет

Тибет – країна таємнича та практично ізольована від зовнішнього світу. Відкритий доступ для іноземців було дозволено лише 1984 р. Зараз Тибет має статус автономного району Китаю. Тибетське плато – найбільше високогірне плато на планеті.
Багато мандрівників їдуть до монастирів Тибету в пошуках духовного просвітління.
Дістатися Тибету можна через Китай або Непал. Найбільш популярний і зручний - через Катманду. Якщо через Китай, то з Ченду є виліт, який добре стикується з рейсом Київ — Пекін. Це більш економний варіант.
 

Самостійне відвідування Тибету заборонено лише з групою і за заздалегідь узгодженим маршрутом.
 
КЛІМАТ
Характер клімату різко континентальний. Влітку індійський мусон приносить рясні дощі. Тибетський клімат називають місячним — різниця між денними та нічними температурами тут більша, ніж між зимовими та літніми.
Особливість Тибету - дуже чисте та розріджене повітря, знижений атмосферний тиск, знижений вміст в атмосфері кисню, мала запиленість і вологість повітря та підвищена сонячна активність.
Найкращим часом для поїздки на Тибет є весна та середина осені. Саме тоді вміст кисню повітря максимально. Подорож до Північного Тибету найкраще здійснювати влітку.
Якщо добиратися до Тибету через Непал, то погодні умови будуть максимально сприятливими у квітні-травні та з другої половини серпня по жовтень включно. Для маршруту Китай – Тибет найкращий час – з початку травня до середини жовтня.
Середня температура повітря:
                   день ніч
квітень +10 °C +1 °C
травень +15 °C +4 °C
червень +19 °C +8 °C
липень +21 °C +10 °C
серпень +20 °C +9 °C
вересень+17 °C +7 °C
 

 Повітря в Тибеті дуже сухе, при диханні втрачається значна кількість рідини, тому при собі завжди необхідно мати воду.

 
ГОТЕЛІ
Варіантів розміщення в Тибеті величезна кількість, починаючи від невеликої квартири за $30–60 на місяць до номера люкс, що відповідає світовим стандартам, у найкращому готелі столиці Лхаси за $150–200 на добу.
На всіх туристичних маршрутах не бракує готелів 3–4*.
У високогірних місцях туристів розміщують у гостьових будинках - однокімнатних приміщеннях площею 12-15 кв.
 
БЕЗПЕКА
Низький атмосферний тиск і розріджене гірське повітря можуть спричинити гірську хворобу. Її симптомами є нежить, головний біль, кровотеча з носа, безсоння. Слід уникати надмірного вживання алкоголю та куріння. Бажано мати при собі адаптанти (препарати, що сприяють акліматизації), вітаміни, засоби від підвищеного кров'яного тиску/серцебиття, заспокійливі, снодійне. Ефективним засобом від гірської хвороби є фізичні навантаження.
Через розрідженість повітря у високогірних районах пропускається більше ультрафіолетового випромінювання, тому потрібно максимально закривати тіло, а відкриті ділянки тіла змащувати сонцезахисним кремом. Одяг треба брати легкий для денного часу доби і теплий — для вечора.
Обов'язкових щеплень для поїздки до Тибету не потрібно.
 
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ
Біля монастирів прийнято подавати милостиню. Але дітям не подають — вважається, що це їх збиває з Шляху, тож краще запропонувати їм солодощі.
Буддистські храми, релігійні ступи, барабани, каміння, статуї святих прийнято обходити за годинниковою стрілкою.
Торкатися святинь, а також передавати будь-які предмети незнайомим і малознайомим людям можна лише правою рукою, оскільки ліва вважається нечистою.
Не можна наступати на поріг при вході в будинок Тибету.
Фотографувати можна все. Але у монастирях за зйомку у кожному залі треба платити. Люди повинні запитати дозвіл на зйомку.
Підвищувати голос чи кричати не варто, це буде розцінено як грубість та не призведе до вирішення проблеми. Також не заведено демонструвати почуття на публіці.
Добавка "Ла" після імені людини свідчить про повагу до неї.
Не можна кидати сміття у вогонь.
Шорти — не найкращий одяг у Тибеті.
 
ЕКСКУРСІЇ 
У Тибеті безліч екскурсійних об'єктів: стародавні міста, монастирі, храми, які можна зустріти практично в кожному селі, унікальна природа з найвищими горами та святими озерами. Екскурсії по Лхасі та прилеглих монастирях: Джоканг, Потала, Ганден, Дрепунг, Сера. У монастирі Ташилунпо (місто Шигадза) зберігається унікальна 26-метрова золота статуя Будди Майтрейя; заслуговує на увагу ступа Кумбум у місті Гянтзе, монастирі Сак'ї, буддистський монастир Трандрук, печери Цинпу.
Район Ліньчжі славиться лісами, частина з яких є реліктовими, і каньйоном річки Цангпо.
У місті Замсан на околицях Лхаси знаходяться одні з найбільших у світі з термальних джерел, що експлуатуються.
Священне озеро Манасаровар і гарячі джерела на його околицях, озеро Ямдрок.
 
РОЗВАГИ
У Тибеті є кілька маршрутів для трекінгу. Одним із найпопулярніших є сходження на Еверест (8846 м). Базовий табір Евересту розташований на висоті 5200 м на території національного парку Джомолу.
Також Тибет популярний у альпіністів. Найкращим місцем для зайняття цим видом спорту є південно-західні райони.
Базар Баркхор – найбільший торговий центр Лхаси. Тут можна купити мантри, старовинну зброю, традиційний одяг Тибету, килими, священні прапори, атрибути релігійного культу. Не варто купувати сувеніри, що мають окультний характер, призначення яких невідоме. Торгуватись потрібно обов'язково, це своєрідний ритуал.
З культурних подій цікаві Культурний фестиваль гори Джомолунгми у Шігадзе, Ялунський культурний фестиваль у Шаньнані, культурний фестиваль Азалеа у Ньянчі, кінні змагання у Гянтзі та інші.
У Лхасі, Шигатці та Цетанзі є безліч ресторанів різних рівнів, де подають страви кухні Тибету.
 
Для трекінгу будь-яким маршрутом потрібно оформити спеціальний дозвіл. Найкращий час для трекінгу — квітень — кінець жовтня.